FÄLTRAPPORT MÅNDAGEN 15 JUNI

Eken Cups tredje dag

Tillfälligt(?) stopp i regnandet
Förmiddagens "torra väder" gav tillbaka en del livsandar till hårt prövade arrangörer, spelare, ledare och publik. Idag är det dags att slutföra miniklasserna och det blir final under eftermiddagen i samtliga miniklasser.
Många som läser hemsidan och tittar på bilderna undrar om det överhuvudtaget är möjligt att genomföra turneringen under de våta förhållandena som råder. Visst ställer regnet till med mycket bekymmer men att ställa in är inte något vi funderar på. Vi skiftar planer, sandar för att stabilisera och alla knyter nävarna för att inte missa "handbollsfesten". Alla som deltar i någon form ska känna sig stolta över att vi genomför turneringen och årets turnering blir säkert ett minne för livet för de flesta som varit med.

Massor av energi
Trots att vädret är kallt och fuktigt måste man ju äta lite då och då. Detta år är köerna till glasstånden ovanligt korta och hellre vill man ha något varmt att stoppa i sig. Pasta, korv, hamburgare och kaffe går åt i alla väder och drycker måste man ju ha för törstig blir man även om vattnet finns ständigt närvarande.

Varje år fasineras man av de små handbollshjältarna i miniturneringen. Den som vill se riktig spelglädje ska bege sig dit. Inte så mycket taktik men en massa hjärta. Här är man glad för att få spela handboll mer än man har vett att vara ledsen för att förlora. Föräldrana vid sidan kämpar med att inte skrika taktiska handledningar och ägnar sig istället åt att ta hand om sina små hjältar mellan matcherna.

Måndagen är över och minivinnarna klara
Till slut hittade solstrålarna fram till Gubbägen och mest sken vinnarna i miniturneringen. På flicksidan vann Handen och Spårvägen medan Tumba tog vinsten i bägge pojkklasserna.
I morgon avslutar vi Eken Cup, då blir det bra väder ..... det måste det bara bli!!

Fler bilder från måndagen på Eken Cup 2009 hittar du Magnus Necks sida

Text: Anders Wallgård
Foto: Magnus Neck